Ako sa zbaviť nadmerného potenia

Vzhľadom na to, že sa tieto stránky zaoberajú iba účinnými metódami ostránenia nadmerného potenia, nebudeme tu rozoberať terapie typu bylinkové čaje a masti, ktoré väčšinou účinkujú iba vďaka placebo efektu, ak vôbec. Ak trpíte nejakou formou nadmerného potenia, určite sa radi dozviete, že prejavy tohto ochorenia sa dajú účinne blokovať a liečiť. Metódy liečby sa delia na neinvazívne (bez chirurgického zákroku) a invazívne (obsahujúce chirurgický zákrok).

Medzi hlavné neinvazívne metódy liečby patra iontoforéza a aplikácia botulotoxínu. Medzi invazívne hrudná sympatektómia a odstránenie potných žliaz v podpazuší. Poďme sa na tieto metódy pozrieť bližšie.

Iontoforéza

Pod týmto názvom sa skrýva metóda objavená v Amerike v 80. rokoch minulého storočia. Iontoforéza funguje na princípe zavádzania veľmi malého množstva elektrickej energie do vodného kúpeľa, do ktorého sú ponorené miesta postihnuté hyperhidrózou. Táto metóda získala na popularite hlavne vďaka cene za ktorú je možné terapiu vykonávať. Na iontoforézu existujú špeciálne prístroje, vďaka ktorým je možné dosiahnuť účinnosť blížiacu sa 100 percentám pacientov. Novšie prístroje na iontoforézu fungujú na tužkové batérie. Náklady na terapiu sa tak blížia nule.

Ako funguje Electro Antiperspirant v saune pri 100°C?

Výhody: vysoká účinnosť, pomerne rýchly nástup účinkov, nízka cena liečby, bezpečnosť, veľká užívateľská základňa

Nevýhody: vyššia nákupná cena prístroja

Viac informácií na www.iontoforeza.sk

Aplikácia botulotoxínu

Botulotoxín je neurotoxín ktorý sa dokáže naviazať na nervové zakončenia potných žliaz a tlmiť ich činnosť. Táto látka používaná v plastickej chirurgii má jednu nespochybniteľnú výhodu a tou je rýchlosť účinku (rádovo niekoľko dní). Týmto však zoznam výhod botulotoxínu ako liečebného prostriedku hyperhidrózy končí. Cena, za ktorú je možné ošetriť jeden pár postihnutých miest (dlane, chodidlá alebo podpazušia) je vysoká a procedúra musí byť opakovaná zhruba každé tri mesiace. Navyše botulotoxín nefunguje u každého a riskujete nepríjemné vedľajšie účinky.

Výhody: dobrá účinnosť, rýchly nástup účinkov

Nevýhody: veľmi vysoká cena, procedúru je nutné opakovať za rovnakú cenu každých pár mesiacov, možnosť komplikácií spojených s pôsobením botulotoxínu

Hrudná sympatektómia

Účinná metóda chirurgického odstránenia potenia rúk a podpazušia, u nôh sa väčšinou nevykonáva z dôvodu zvýšeného rizika porušenia funkcie pohlavného ústrojenstva. U pacienta sa v celkovej narkóze, cez malé chirurgicky vytvorené otvory v podpazuší, preruší nerv v blízkosti chrbtice, zodpovedný za potenie. Prerušenie nervu spôsobí, že sa pacient prestáva potiť. Novšia metóda počíta iba so zablokovaním nervu špeciálnou svorkou, ktorú je možné pri nečakaných komplikáciach spojených s touto operáciou opäť chirurgicky odstrániť. V prípade vykonanej operácie je veľké riziko tzv. kompenzačného potenia. To znamená, že sa človek síce po operácii prestáva potiť v oblasti rúk a pod pazuchami, ale približne do pol roka sa potenie v rovnakej miere objavuje na iných častiach tela. Najčastejšie na tvári, chrbte, hrudníku, bruchu alebo nohách. Operácia teda v podstate urobí len to, že nadmerné potenie presunie na inú časť tela.

Výhody: trvalé riešenie problémov s potením rúk a podpazušia

Nevýhody: vysoké riziko kompenzačného potenia, ktoré sa objaví v rovnakej sile inde na tele; nutnosť podstúpiť náročnú operáciu v celkovej narkóze, možnosť pooperačných komplikácií

Odstránenie potných žliaz v podpazuší

Táto metóda sa používa iba u nadmerného, veľmi silného potenia sa v podpazuší. Pacient sa po konzultáciach s lekármi dostaví do nemocnice, kde je mu v celkovej narkóze chirurgicky odoperovaná pokožka v podpazuší aj s potnými žľazami. Rekonvalescencia v nemocnici trvá rádovo niekoľko dní, kým sa rany v podpazuší dostatočne nezahoja. Účinky tejto metódy sú pri správnom prevedení zákroku trvalé.

Výhody: trvalé riešenie potenia v podpazuší

Nevýhody: možné aplikovať iba na oblasť podpazušia, nutnosť podstúpiť chirurgický zákrok, nie je možné vykonať u každého